CO JE TO HUCUL

Hucul je malé horské plemeno, pocházející z oblasti Karpatského oblouku, kde vznikalo dlouhodobým historickým vývojem na podkladě místních typů koní. Okolí Jasiny na Ukrajině se jmenuje huculsko, odtud tedy název huculský kůň, dříve Zakarpatská Rus.

Země, v kterých se chová huculský kůň: Rumunsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Čechy. Farmy v ČR které se zabývají chovem huculského koně: celkem 5 větších chovatelů, Hucul klub Zmrzlík Praha Řeporyje, Farma Hucul, Vítkovice v Krkonoších, farma Olšovka Březí u Žinkov, Zakšín u České Lípy, Farma /Y Cunkov u Jistebnice

Chovný cílem je udržet dlouhověkého koně tvrdé konstituce, vytrvalého, skromného, nenáročného, s klidným temperamentem, dobrého charakteru, uchovávajícího si přirozené instinkty svého divokého předka, většinou dobře krmitelného.

Znakem huculského koně je úhoří pruh, oslí kříž, zebrování bérce a předloktí, nestejně dlouhé žíně v hřívě a ocasu, pevné a pružné kopyto.

V barvách nejčastěji celoplášťový hnědák a plavák všech odstínů, i ryzák a výjimečně vraník, bílé odznaky jsou nežádoucí.

Březost: trvá 333 dní, říje každých 25-30 dní, plodnost klisen bývá dobrá, klisny dobře zabřezávají, natalita je vysoká a porody většinou bez komplikací, vývoj hříbat bývá bezproblémový, hříbata se odstavují v cca 6ti měsících.

Věk: plně výkonným zůstává hucul až do 25 let, dožívá se cca 30ti let, pracovat se s ním začíná ve třech letech, dospívá v 5 až 6ti letech.

Základní tělesné rozměry - klisna: KVH 134-142cm, o.hrudi 160-180cm, o.holeně 17,5-19,5cm, hřebec: KVH 136-144cm, o.hrudi 165-185cm, o.holeně 18,2-20,2cm

Výživa: v našem chovu jsou koně krmeni v zimním období senem s doplňkem kusové soli a mletého vápence, březí klisny s přídavkem lněného semínka, v létě pastevní odchov + sůl a mletý vápenec, základem je kvalita horských, květnatých luk s pestrým složením květeny, které se ekologickým hospodařením snažíme udržet v co nejrozmanitějším stavu.

Zkoušky základního výcviku: většinou je kůň absolvuje ve 3 letech a sestávají ze dvou částí: pod sedlem, kde se hlavně hodnotí ochota k práci, temperament, charakter, mechanika pohybu… včetně skoků, a z tahu. Lehký tah: 6km v časovém limitu 30minut. Těžký tah: 100m dlouhá dráha, 3x zastavení a plynulé rozjetí se 100 - 160kg břemenem, hodnotí se poslušnost, klidné rozjetí a styl tahu.

Informace o jednotlivých huculských koních v České republice, jejich původu a hodnocení můžete získat v Asociaci chovatelů huculských koní (ACHHK), která vede plemennou knihu huculského koně v Českých zemích.